بررسی نوشته های ذکریا ستچین 1

با سلام خدمت شما خواننده ی گرامی

اوایل تابستان امسال بود که یکی از دوستان کتابی را تحت عنوان " گمشده ی آنکی " نوشته ی ذکریا ستچین رو در اختیار بنده قرار دادند. بنده بعد از خوندن کتاب و مقایسه ی اون با اسطوره ها و افسانه های ملل به این فکر افتادم تا نقدی بر این کتاب رو انجام بدم , البته شاید در مقامی نباشم که منتقد یک کتاب باشم اما بر اساس داده ها و یافته ها و دست نوشته های خودم و با مراجعه به کتاب ها و مراجع تخصصی تصمیم گرفتم تا این اثر رو نقدش کنم .

البته لازم به ذکر است که بنده هیچ گونه قصد و قرضی از نقد این اثر ندارم و تنها کتاب رو از نظر واقعیت و بررسی مسائل گفته شده در اون بررسی می کنم.

اما قبل از این که بررسی اثار این نویسنده رو شروع کنیم لازم می دونم تا خلاصه ای از زندگی این نویسنده در اختیار شما خواننده ی محترم قرار بدم .

ذکریا ستچین - Zecharia Sitchin - در 11 جولای سال 1920 در شهر باکو که امروزه مرکز کشور اذربایجان است چشم به جهان گشود. وی بعدها در رشته ی اقتصاد از دانشگاه لندن فارغ التحصیل شد و در کشور اسرائیل به سردبیری روزنامه ای مشغول به کار شد.

وی بعد ها در سال 1952 به نیویورک نقل مکان کرد و در این موقع بود که در کنار کارهایی همچون کار برای یک کمپانی حمل و نقل به اموزش خطوط سومری و میخی هم مشغول بود. 

بعد از نقل مکان به نیویورک وی به پیروی از نوشته ای امانوئل ولیکوفسکی و اریش فون دانیکن به نوشتن کتاب هایی در زمینه ی فضانوردان باستانی پرداخت, وی با استفاده از نظریات و تفاسیر شخصی خود پیرامون نگارگری ها و نماد های تمدن بین النهرین دست به نوشتن اولین کتاب خود در سال 1976 با عناون دوازدهمین سیاره که همان 12th Planet زد. 

وی در این کتاب بر این عقیده است که سیاهر ای کشف نشده در ورای سیاره ی نپتون وجود دارد که در موداری بیضوی شکل و با فاصله ی 3600 سال نوری از زمین وجود دارد که وی نام آن را نیبرو Nibiru نامیده است و این سیاره را به مردوک ربط داده است. وی در ادامه بر این عقیده بود که زمین بر اساس بر خورد سیاره ای که میان مشتری و مریخ بود به وجود آمده است و در ادامه این چنین نقل می کند که در 450,000 سال پیش فضانوردانی از سیاره ی نیبرو برای استفاده از معادن و منابع مورد نیاز خود به زمین می ایندو در خلال این کاوش ها به این فکر می افتند تا با استفاده از علم ژنتیک انسان ها را درست کنند تا برای ان ها کار کنند و بعد ها همین فضانوردان به انسان ها یاد می دهند تا ان ها را پرستش کنند و ...

در ادامه ی همین سخنان بلاخره سلطه ی این فضانوردان در 2000 سال قبل از میلاد مسیح با انجام یک جنگ اتمی بزرگ به پایان می رسد و ...

این کتاب همان طور که گفته شد در سال 1976 به چاپ رسید و از آن زمان تا به حال حدود 45 بار تجدید چاپ شده است. در این بین این کتاب منتقدین و دوست دارانی هم داشته است و جال انکه در سال 1994 نیز فیلمی به نام دروازه ستارگان Stargate به کارگردانی رونالد امریچ درست شد که در ان خورده ای از افکار ستچین را بازگو کرده بود و در سال 2009 نیز یک بازی ویدیو بازی براساس طرز فکر ستچین ساخته شده است.

اما با توجه به این نوشته ها و طرز فکر جناب ستچین , وی همواره منتقدانی داشته اند انتقادات وارده بر کتاب های وی را می توان به گونه ی زیر بر شمرد :

1- ترجمه و تفاسیر متون باستانی .

2- مشاهدات نجومی و علمی .

3- پیروی تحت الفظی از اسطوره .

ما نیز در ادامه ی نوشته های خود هم گوشه ای از کتاب گمشده ی انکی را برای شما باز گو می کنیم و هم در جا هایی که صلاح دانستیم نقد های کوچکی را برای شما باز گو خواهیم کرد !

در پایان لازم می دانم که لیستی از کتاب های ذکریا ستچین را برای خوانندگان محترم ارائه دهم به امید انکه مورد قبول واقع شود :

ردیف

تصویر

ناماصلیکتاب

نام فارسی

سالچاپ

1

 

 

The 12th Planet, New

 

دوازدهمین سیاره


 

1976


2

 

 

The Stairway to Heaven

 

پلکانی به بهشت

 

1980

3

 

 

The Wars of Gods and Men

 

جنگهای بین خدایان و انسان ها

 

1985

4

 

 

The Cosmic Code

 

کد های کیهانی

 

1998

5


 

The Lost Realms

 

دنیاهای فراموش شده

 

1990

6

 

 

When Time Began

 

کی زمان اغاز می شود ؟

 

1993

7


 

The End of Days

 

پایان روزها

 

2007

8

 

 

Genesis Revisited

 

پیدایش مجدد

 

1990

9

 

 

Divine Encounters

 

برخوردهای الهی

 

1995

10


 

The Lost Book of Enki

 

کتاب گمشده ی انکی

 

2001

11


 

The Earth Chronicles Expeditions

 

تاریخچه ی زمین

 

2004

12


 

Journeys to the Mythical Past

 

سفر به گذشته ی افسانه ای

 

2007

13

 

 

The Earth Chronicles Handbook

 

تاریخچه ی زمین (هندبوک )

 

2009

14


 

There Were Giants Upon the Earth

 

 

2010

در پایان لازم می دانم چند نکته رو بگویم :

1- ابتدا از وبلاگ کتاب گمشده و نویسنده محترم وبلاگ کمال تشکر رو دارم چون کتاب گمشده ی انکی رو از وبلاگ فوق دریافت شده .

2- همون طور که قلا گفتم در حدی نیستم که کتاب رو نقد کنم و تناه عقاید و تفاسیر خودم رو بدون هیچ گونه جهت گیری می نویسم .

3- امید به ان است که مورد قبول واقع شود. قلب

ارادتمند شما

  گریفن     

/ 5 نظر / 47 بازدید
تضاد

اصلان؟ پیش پرده نشون میدی میری پشت پرده؟ بابا تو این قحطی اینترنت که شایعه میگه تا بیست و پنجم خواهد بود به یک پشت کنکوری افسرده رحم کن![ناراحت]

تضاد

ما منتظر دومیش هستیم، هیچ جا نمیریم، همین جا هستیم :) نگران تضاد هم نباش. با حال متضاد خودش، خوشه[تایید]

محمد

وبلاگتون روخيلي خوب شروع كردين اما در صورتي كه ادامه بدين[گل]

محمود

وبلاگ فوق العاده ای دارید. بهتون تبریک میگم. فقط کاشکی تو هر پست مطلب بیشتری میذاشتین. تا میخوام شوع کنم به خوندن؛ تموم میشه. [چشمک]ولی عالیه

علی

با سلام. شروع خوبیست اما راه خطرناکست و راه بلد اندک. هنگامی که بچه ای در حال بازی با نارنجک است , فکر می کنید آدم بالغ و عاقل چه چیز می تواند به او بگوید. البته من نه عاقلم و نه بالغ. بلکه هدف این بود که شما را متوجه عظمت کار بنمایم. بزرگان دانای راز , رازهای جهان را در قالب نماد و سمبل به آیندگان انتقال داده اند. دوست عزیز جهان اسطوره؛ تنها اسطوره نیست, تمام حقایق پنهان هستی را در بر می گیرد. اگر طالب حقیقتی راه دشوار اما شیرینی را برگزیده ای. راهی که در پایان تمام پنداشته هایت را به خاکستری مبدل می سازد و تمامی آنچه را که بدان عشق می ورزیدی برایت به سرابی تبدیل می کند. بعد از سی سال کار مستمر این تمام آنچه بود که می توانستم به شما عزیز و دوست داشتنی بگویم. باز هم به وبلاگ شما خواهد آمد. خدا حافظ