جشن مهرگان

به نام خدا مهربان

 


روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان            مهر بـیـفزای ای نـگار ماه چــهر مـهربان

مهربانی کن به جشن مهرگان و روز مهر            مهربانی کن به روز مهر و جشـن مهرگان

جـام را چون لاله گردان از نبید باده رنگ             وندر آن منگر که لاله نیست اندر بوستان

"مسعود سعد سلمان"

شاید درست حدس زده باشید و یا شاید هم هنوز متوجه نشده باشید که چه خبر است اما آن هایی که می دانند به همه به گویند و آن هایی که نمی دانند هم خوب گوش فرا دهند که کمتر از یک هفته باقی مانده تا یکی از بزرگ ترین اعیاد ملی – مذهبی مردم ایران زمین اتفاق بی افتد و آن عید, عیدی نیست جز عید مهرگان

شاد باشید که جشن مهرگان آمد               بانگ و آوای درای کاروان آمد

کاروان مــهرگان از خزران  امد               یا از اقصای بلاد چینستان آمده

نــه از این آمد, بالله نـه از آن آمد

که ز فردوس برین, و ز اسمان امد

منوچهری

بله درستهتا 16 مهرماه یا همان مهر روز کم تر از یک هفته باقی مانده شاید در تقویم های شما این روز رو ذکر نکرده باشند اما تقویم جهان های موازی اون رو ذکر کرده و پیشاپیش می گه :

ایرانیانی که در جای جای این کره ی خاکی دارید زندگی می کنید پیشاپیش عیدتون مبارک

مهرگان نو در آمد بس مبارک مهرگان       فال سعد اورد و روز فرخ و بخت جوان

خوب شاید این اولین باری باشه که کسی به شما می گه عید مهرگان تون مبارک و با خودتون دارید فکر می کنید که این عید مگه چیه و یا این که عظمتش چه قدر که این قدر هیاهو می کنم :دی

خوب اصولا تمام اعیاد ایرانیان از قدیم و ایام بزرگ هستند و برای تشکر از ایزادان تشکیل شده اند اما در این میان دو عید در نزد ایران زمین از زمان های بسیار دور مورد توجه خیلی ها مخصوصا شاهان بزرگ شده که این دو عید شامل عید نورزوز و عید مهرگان می باشد که هر دوی این جشن ها جز بزرگترین اعیاد ملی – مذهبی ما ایرانیان هستند که متاسفانه عید مهرگان در ده ها و یا شاید صده های اخیر کم توجه شده اما دوستان زرتشتی و بعضی از ایرانیان اون رو در کنار نوروز برگذار می کنند.

همون طور که می دونید عید نوروز به دلیل این که جهان تازه می شه و از فصل سرد زمستان به فصل شادی بهار میاد و یا در تعریف اعلای اون می توان گفت که سال نو بن مایه ی اساطیری و دینی و یا نمایش نمادین و کنایت امیز تکرار افرینش و یا در حد اعلای اون نمایش اسطوره های دینی آفرینش است برای ما ایرانیان خیلی مهمه اما در کنار نوروز جشن مهرگان که منتصب به ایزد مهر داور بین اهورامزدا و اهریمن است کم از اعتبار عید نورزو نداره مهرگان زمانی بزرگ تر از نورزو بود و این عید رو به عنوان عید سال نو حساب می کردند اما رفته رفته چون نورزو با جشن هایی نظیر فروردگان و جشن فرَوَشی ها و یا ارواح طیبه و روز اول اون اعتدال بهاری و رستاخیزی بزرگ در جهان و از اون مهم تر تولد زردتشت پیامبر ایرانی در کنار اعیاد دیگری نظیر چهارشنبه سوری – گاهنبار ششم و ... هست دست به دست هم دادند تا نوروز عید سال نو بشه اما این ها دلیل نمی شود که مهرگان از رنگ و بو بی افته همان اندازه که نوروز مهم است مهرگان نیز مهم است همان طور که نوروز جشن مردمی و شاهانه بوده زمانی مهرگان جشن سال نو شاهنشاهان هخامنشی بوده زمانی که نورز رو منتصب به جمشید پادشاه فرهمند ایرانی می دونند مهرگان رو منتصب به فریدون پادشاه بزرگ ایرانی که ایران زمین رو از دست پادشاهی دیو صفت ضحاک رهایی بخشید می دونند اگه اهورامزدا یاقوت رو تو نوروز ساخته زبرجد رو تو مهرگان ساخته و همان طور که زمانی نوروز رو اول سال می دونستند مهرگان رو زمانی اول سال می دونستند.

مهرگان رو منتصب به ایزد مهره ایزد بزرگی که قبل از زردتشت نیز وجود داشته می دونند ایزدی که آیین پر رمز و راز مهر پرستی اون هنوز که هنوزه در اروپا تجلی داره و شاخه های اون رو در اساطیر کلاسیک روم می تونیم ببینیم. مهر یا میترا بزرگ ترین ایزدان است و در مقدمه ی مهریشت این چنین آمده که اهورامزدا وی را در بزرگی و شکوه توانایی هم قدر و هم سنگ خود آفرید !

مسلما نمی شه کل مهرگان و ایین های اون رو تو یک یا دو مقاله تشریح کرد با دونستن این موضوع که مهرگان زمانی جشن سال نو بوده و همانند نوروز سفره ی مخصوص به خودش و آینن های خودش رو داره و به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم که مقاله ای رو از 16 مهر یا همون مهر روز تا 21 مهر به طور دنباله دار در مورد مهرگان و ایین های اون و کمی در مورد ایزد مهر یا میترا و آیین مهر پرستی بنویسیم و پایان مقاله رو هم با سرود زیبای مهر نیایش که از جمله نیایش ها و ادعیه ای هست که هنگام بالا اومدن و فرو رفتن خورشید تلاوت می شد رو به پایان ببرم !

شاید این شش یا هفت مقاله در برابر بزرگی و عظمت این جشن کم باشه اما بیشترن کاری بود که می تونم انجام بدم شاید با این کار کوچک یکی از شما خوانندگان هم ترقیب بشید تا سال آینده این جشن رو به همه اعلام کنید و همین طور شاید کسی از روی نوشته های شما و این طوری این جشن فراگیر و زنده خواهد شد هر چند طولانی و شاید طولانی تر از ان که عمر ما کفاف بده اما خیالمان راحت است که رسالت خود رو انجام دادیم و باری را از روی دوش خود بر زمین گذاشتیم باشد که فرهنگ و تمدن ایران زمین شکوفا شود !

عید پیشاپیش بر شما و خانواده ی محترمتان مبارک

منتظر بمانید قلب

 

 

/ 4 نظر / 49 بازدید
تضاد

بسیار لذت بردم از این مطلبت دوست قدیمی. دم شما هم گرم بابت صبر و حوصله. به تو میگن رفیق گرمابه و گلستان. دمت گرم بابا. این بچه لینک ما رو هم دیدی؟ [زبان] http://mythandmythology.persianblog.ir/post/10/

تضاد

آره، بخشی از وبلاگه که مشخصاً قراره برای افسانه و فانتزی باشه. اگر کتاب رو داشتی بگو تا یه چیز دیگه برات بفرستم :)

پارسی بان

اين جشن بزرگ و فرخنده، بر تو آريايی ايران دوست نيز شادروز باد![گل]