موجودات اسطوره ای 1

تبصره ی یک : ** نکته ی اول رو زیاد مهم ندونید !! همون طور که گفتم این بستگی به شما داره که یه جادوگر باشید یا یه موگول !!

اگه جادورگر باشید که وجود این موجودات رو حس می کنید و اگه موگول باشید اون ها رو تخیلی می دونید !!

تبصره ی دو : ** در نظر سنجی ما شرکت کنید !

و اما ...

1- Abarimon← آباریمون


آباریمون، نام یک نژاد افسانه‌ای است که پاهایشان برعکس است، اما علی‌رغم این مسئله، می‌توانند با سرعت بالایی بدوند. آباریمون‌ها در کنار جانورانِ جنگلی زندگی می‌کردند و از آن‌جایی که بسیار وحشی بودند، کسی نتوانسته بود آن‌ها را بگیرد. آنان در درّه‌ی عظیم کوه ایمانس (رشته‌کوه‌های هیمالیای امروزی در پاکستان) می‌زیستند. هوای آن منطقه، دارای خاصیت به خصوصی بود، به این معنا که اگر کسی در آن هوا تنفس می‌کرد، قادر به تنفس هوای منطقه‌ی دیگری نبود و ساکنان درّه، هرگز نمی‌توانستند آنجا را زنده ترک کنند.

2- Abatwa ← آباتوا


 در افسانه‌های زولو (آفریقا)، آباتوا، به انسان‌های بسیار کوچکی اطلاق می‌شود که می‌توانند زیر چمن مخفی شوند و مورچه‌سواری کنند. گفته می‌شود آنان کوچ‌ کننده‌هایی هستند که همواره برای تفریح، به شکار می‌پردازند. طبق افسانه‌ها، اگر کسی به یک آباتوا بربخورد، معمولا چنین سؤالی از او پرسیده می‌شود: «اولش از کجا منو دیدی؟» فرد باید پاسخ دهد که آباتوا را از یک کوه یا جای دوری دیده است. گفته می‌شود آباتواها، نسبت به اندازه‌ی خود، بسیار حساس هستند و اگر کسی پاسخ دهد که در همان لحظه آن‌ها را دیده است، سعی خواهند کرد با تیرهای سمّی، او را بکشند. اگر فردی به طور اتفاقی پایش را روی یک آباتوا بگذارد، مجازاتش مرگ است. آباتواها به دلیل خلق و خوی خجالتی‌شان، فقط می‌توانند دیده شدن توسط بچه‌های کمتر از ۴ سال، جادوگران و زنان حامله را تحمّل کنند. اگر زنی حامله، در هفتمین ماه بارداری خود، یک آباتوای مرد ببیند، پسر خواهد زایید.

3- Ailuranthrope ← گربه سان نما


گربه سان نماها (که معمولاً گربینه نامیده می‌شوند) موجوداتی برآمده از فولکلور، داستان های فانتزی و ترسناک، و علوم غریبه هستند که مانند گرگ نماها تغییر شکل می‌دهند اما به جای گرگ، به موجودی تبدیل می‌شوند که از خانواده‌ی گربه سانان است، مانند گربه‌های خانگی، ببر، شیر، پلنگ، سیاه گوش، گربه‌سان‌های کاملاً فانتزی و غیره. معمولاً یک گربه سان نما تنها می‌تواند به یک گربه سان خاص تبدیل شود نه به گونه‌های مختلف، و هر نوع خاص گربه سان نما با اصطلاح مختص به گونه‌ی خود نامیده می‌شود مثلاً «ببرینه». واژه‌ی «گربینه» در اواخر سده‌ی ۱۹ توسط فولکلوریست ها به وجود آمد، و در افسانه های زمان های پیش از آن وجود نداشت. گربینه‌ها در فولکلور تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب و اقیانوسیه یافت می‌شوند و معمولاً بسته به گربه‌سان‌های وحشی ساکن هر منطقه شکل می‌گیرند.

4- Airavata ← آیراواتا


آیراواتا فیل سفیدی در اسطوره های هندی که مرکب ایندره خدای هندوان می باشد . این فیل در بعضی از موارد به نام های زیر اسم برده می شود :

آردها – ماتانگا  Ardha-Matanga ) ) که به معنی " فیل ابرها " است

-   ناگا – مالا (( Naga-mallaکه به معنی " فیل جنگی " است

-   آرکاسودرا (Arkasodara )که به معنی " برادر خورشید " است

همان طور که گفته شد آیراواتا مرکب ایندره خدای اسمان ها و رعد و برق در اسطوره های هندو می باشد. این فیل که به رنگ سفید است دارای چهار عاج به همراه هفت خرطوم است این فیل سفید سر انجام به دست گاو شیوا که به نام ناندی بود کشته می شود .

5- Al← آل


آل یا زائو ترسان موجودی خیالی افسانه ای که در باور عامیانه اگر زن تازه زا را تنها بگذارند سراغش می اید و بدو ازار یا اسیب می رساند ال یک گونه از موجودات اهریمنی در باور مردمان قفقاز- ایران- آسیای مرکزی و بخش هایی از جنوب روسیه است در باور های سنتی نقش آل ها در تولید مثل انسان هاست به همین دلیل انها را از اهریمن وضع حمل یا زایمان می دانند .

اجزای بدن و صورت آل ها بدین سان توصیف شده است : بینی گلی – چشمان آتشین – موهای ژولیده – دندان های آهنینی با نیش های جلو آمده مانند گراز وحشی و پستان های آویزان مانند پیرزن ها . بنا بر باور های کهان الها پس از دزدیدن قلب و شش زن و زمانی که دیگ زن زنده نمانده است اقدام به فرار و عبور از اولین آب جمع شده در یک جا یا اولین منبع آب می کنند.

6- Alaآلا


آلا موجودی است افسانه ای که در فولکلور بلغارستان، مقدونیه، و صربستان پدیدار می‌گردد. آلا ممکن است به شکل باد سیاه، موجودی عظیم با شکل نامشخص، هیولایی مارگونه یا انسان‌گونه با دهان بزرگ، اژدهای مونث، کلاغ سیاه و غیره ظاهر شود. آلا‌ها اهریمنان هوای نامساعد هستند و هدف اصلیشان به راه انداختن طوفان تگرگ است – تولید ابرهای طوفانزا در مسیر مزارع، تاکستان‌ها، یا بستان‌ها برای نابود کردن محصولات، یا غارت و به یغما بردن آن ها. آلا‌ها که به شدت حریص هستند، علاقه‌ی خاصی به خوردن بچه‌ها دارند، اما حرص و آز آنان تنها محدود به زمین نیست. بر اساس برخی باورها آن ها سعی می‌کنند ماه و خورشید را بخورند و به این ترتیب موجب ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی می‌شوند؛ اگر روزی یک آلا موفق به انجام این کار شود، آن روز پایان جهان خواهد بود.

Alicanto -7← آلیکانتو


آلیکانتو پرنده ای افسانه ای از صحرای آتاکام در اسطوره های مردم شیلی است. در افسانه این چنین آمده که بال های این پرنده در شبا هنگام به زیبایی روشنایی می ده و دارای رنگ متالیک است و از چشمان این پرنده روشنایی قوی خارج می شود و زمانی که پرواز می کنه هیچ سایه ای رو بر روی صحرا ایجاد نمی کنه. در این افسانه این چنین اومده که هر وقت معدن چی ها این پرنده رو ببینند خوشانسی بهشون دست می ده . این موجود در غار ها و تپه های  که شامل مواد معدنی به خصوص طلا و نقره باشد زندگی می کند. بر همین اساس اگر معدنچی خوشانسی مکان این پرنده را پیدا کند و اگر این موجود نباشد وی مکانی پر از طلا پیدا کرده اما اگر این موجود باشد و معدنچی گیر این موجود بی افتد پرنده معدنچی حریص و تماع را به کام مرگ می فرستد.

8- Amphitere ← آمفی تر


آمفی تر مار بال دار بزرگی است که می توان در نشان های خانوادگی اروپا پیدا کرد . این موجود گونه ای از اژدها می باشد البته این موجود از خانواده اژدهایان تنها بال را دارا می باشد البته جای چهار پا هم بر روی بدن این موجود می باشد اما غیر قابل استفاده می باشد. این موجود دارای دو گونه می باشد : Draco americanus tex و Draco americanus mex . هر دوی این گونه ها دارای پرهایی به رنگ سبز مایل به زرد – بال هایی سبز به شکل خفاش به همراه پرهای استخوانی و یک زائده ی پری شکل همانند دم دیو ها دارند و بقیه ی گونه های این موجود نیز دارای پر و به همراه یه دم تیغه مانند و بال هایی شبیه به پرندگان و پشتی همانند خرطوم دارند .

9- Amphisbaena← آمفیس بینا


آمفیس بینا یا آمفیس بینیا که البته به تلفظ های دیگری هم تلفظ می شود در زبان یونانی از کلمه ی آمفیس amphis به معنی both ways و یا " رونده " می باشد اگر چه اون رو مادر مورچه ها می نامند به خاطر این که این موجود یه مار بزرگ مورچه خوار است . پلینی در کتاب تاریخ طبیعی خود این موجود را این چنین توصیف می کند که این موجود ماری شکل دو سر در دو طرف خود داشته است یکی سر اصلی و دیگری در انتهای دم و زمانی که سم زیادی شود باید از سر دیگری بیرون ریخته شود . در شکل گیری و تولد این موجود این چنین امده که زمانی که پرسئوس سر مدوسای گورگون را قطع کرد و دستش به خون مدوسا آغشته شد و زمانی که بر فراز صحرای لیبی در پرواز بود از چکیده ی این خون ها این موجود به وجود آمد.

10-  Angel← فرشته *


فرشته و فرشتگان موجوداتی فرا انسانی هستند که در بسیاری از ادیان شناخته می شوند . طبیعت فرشتگان و امور مرتبط با آنان در ادیان و سنن مختلف متفاوت است . در یهودیت و مسیحیت و اسلام آنها معمولا به عنوان پیام آوران از سوی خدا عمل می کنند. آنان همچنین گاهی نقشهای جنگجو و نگهبان را به عهده دارند . نظریات در مورد مختار بودن یا مجبور بودن فرشتگان متفاوت است . همچنین فرشتگان با امشاسبدان در کیش زرتشت ( مزدیسنا ) قابل مقایسه هستند . در حالی که تظاهر فرشتگان متفاوت است بسیاری آنان را همچون آدمیان تصویر کرده اند . در باور های عامیانه فرشته نماد پاکی و خیر خواهی است . و اما .... " مطلب ادامه دار "

11- Apophis ← آپوفیس

مار هرج و مرج در اساطیر مصر باستان . در اساطیر مصر قبل از این که خدایان به وجود آیند فقط لجه یی تاریک وجود داشته به نام " نون " که نیرو های هرج و مرج زده اش حاوی اشکال بالقوه ی همه ی موجودات زنده بودند . نیروهای نابودگر هرج و مرج در مار عظیم آپوفیس تجسد یافته بود. آپوفیس احتمالا همذات ست است .

12- Argus Panoptes← آرگوس


آرگوس صد چشم در اسطوره های یوناننی بود که چشمان بسیاری در بدن داشت . او را آرگوس می گفتند به دلیل آن که چشم های فراوانی داشت در بسیاری از داستان ها و نقاشی ها 100 چشم برای او ذکر شده است که در سراسر بدن اون قرارداشتند . این خاصیت آرگوس او را به یک نگهبان آرمانی تبدیل کرده بود و هرا همسر زئوس او را برای نگهبانی زئوس و معشوقه اش یو گماشه اما زئوس به هرمس پیغامبر خدایان دستور داد تا یو را برباید. هرمس خود را به صورت چوپانی در آورد و با حکایت های طولانی و آوای نی خود آرگوس را به خواب برد و یو را دزدید. در بعضی از داستان ها ارگوس به دست هرمس کشته می شود.

13- Aswang ← آسوانگ


آسوانگ که ریشه در فولکلور فیلیپین دارد، موجودی است ذاتاً شیطان‌صفت و خون‌آشام‌گونه. این موجود افسانه‌ای، موضوع بسیاری از افسانه‌ها و داستان‌ها با جزئیات متفاوت است. طبق نوشته‌های مهاجرنشینان اسپانیایی، آسوانگ حتی در قرن ۱۶ میلادی، جزو وحشت‌آفرین‌ترین موجودات افسانه‌ای بوده است. آسوانگ‌ها، ترکیبی از خون‌آشام و ساحره هستند و تقریباً همیشه مؤنث‌اند. گاه واژه‌ی آسوانگ به تمام انواع ساحره‌ها، مانانانگال‌ها (manananggal)، تغییرشکل‌یابندگان، گرگ نما‌ها و هیولاها اطلاق می‌شود. داستان‌ها و توصیفات مربوط به آسوانگ‌ها از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر و از فردی به فرد دیگر، متفاوت است و نمی‌توان یک سری ویژگی‌های خاص را به آنان نسبت داد. با این حال، آسوانگ‌ می‌تواند با مانانانگال هم‌معنی باشد. مانانانگال‌ها چند ویژگی خاص خود را دارند. آنان هیولاهای بالداری هستند که اگر دور باشند، بال‌هایشان را با صدای بلند و اگر نزدیک باشند، بال‌هایشان را به آرامی به هم می‌زنند.

14- AntiChrist دجال


واژه المسیح الدجال (در عربی به معنی مسیح دروغین) ۴۰۰ سال پیش از اسلام برای ترجمه (Mšīḥā Daggālā) از سریانی به عربی استفاده شده‌است؛ که معادل یونانی آن (antichristos) و معادل فارسی آن ضدمسیح است. در روایات اسلامی دجال در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی از شرق و احتمالاً از خراسان ظهور می‌کند. او با انجام کارهای شگفت‌انگیز و معجزاتی جمع زیادی از مردم را می‌فریبد. دجال در اورشلیم ادعای خدایی می‌کند و سرانجام پس از حکمرانی به مدت چهل روز یا چهل سال به دست عیسی مسیح یا مهدی یا هر دوی آنها به هلاکت می‌رسد. البته این موجود در ادیان ابراهیمی توصیفات متفاوتی دارد که می شود در موردش بحث کرد اما در دین اسلام این موجود این چنین توصیف شده است :

" چشم راست او کور و پلک آن شکافته نشده و ناپیدا است و چشم دیگر وی چون ستاره ی صبح بر پیشانیش می درخشد و میان دو چشمش با حردو مقطعه کلمه ی کافر نوشته شده است آن چنان که هر مومنی می تواند آن را بخواند "

پایان بخش اول " حرف A "

در پایان جا داره که بگم اگه موجود که حرف اولش A باشه و بنده به اون اشاره نکردم رو بگید تا در اولین فرصت اون رو بنویسم !

منابع :

1- دائره المعارف Word of Mythology and Legend

2- فرهنگ دو جلدی غرایب اثر سودابه فضایلی

3- فرهنگ نگاره ای نمادها اثر جیمز هال ترجمه رقیه بهزادی

4- دائره المعارف مصور ادیان و مذاهی جهان اثر ریچار کاوندیش ترجمه رقیه بهزادی

5- فرهنگ و اساطیر کلاسیک یونان و رم اثر مایکل گرانت ترجمه رضا رضایی

6- جهان اسطوره ها ترجمه عباس مخبر

7- کتاب Secret Language of Symbols

   و سایت های :

1-ویکی پدیا: www.wikipedia.org

2- پانتئون : www.panteon.org

3- وب سایت شگفتی ها : www.shegeftiha.com

 و یه سری مقالات و دست نوشته های دیگر و پیشنهادات دوستان عزیز

/ 4 نظر / 68 بازدید
پارسی بان

عالی بود جناب. فقط قضيه عكس اين آرگوس ها چی بود؟؟!! :دی

هلن

خیلی با حال بود ممنون

رها

سلام تازه با وبلاگ شما آشنا شدم و برام خیلی جالب بود . ولی عکسها رو ندیدم . سوالی در مورد سیمرغ دارم . حالا باقی وبلاگ رو چک میکنم انشاالله به جواب میرسم . خسته نباشین خیلی وبلاگ جالبیه و پیداست که براش زحمت زیادی کشیدین .

elnaz

سلام من رمان نویس هستم و رمان های تخیلی مینویسم اولین جلد رمانم اسمش درنده تاریک شب بود که اگه توی گوگل بگردین پیداش میکنین خیلی از اسطوره هایی که بکار بردم توی وبسایت شما ذکر شده واسه جلد دوم هم دارم از مطالب شما استفاده میکنم میخواستم ازتون تشکر کنم بخاطر مطالب خوبتون